logo
0(232) 388 8880

Her çocuk bir sanatçıdır!

Çağdaş Türk resminin en önemli temsilcilerindendir Bedri Rahmi EYÜBOĞLU. Kendisi gibi farklı, aydın, özgürlükçü sanatçılardan oluşan; ülkemizde çağdaş resim tarihinin temelini atan, dünyada büyük saygı ile anılan D grubunun kurucusu ve önemli bir temsilcisidir. 1943’de İstanbul’da ilk duvar resmini Lido yüzme havuzunun içine yapmış ve çalışması yapıldığı dönemde uluslar arası büyük ilgi görmüştür.

Peki ne oldu o çalışmaya? İçerisinde sanatçının çalışması varken betonla dolduruldu havuz; üzerine ünlü bir eğlence merkezi kuruldu.

Aynı grubun bir diğer sanatçısı Abidin DİNO. Yurtdışında öğrenim görmüş, uluslararası sergiler açmış, Picasso gibi dünyanın en önemli sanatçıları ile aynı atölyeyi paylaşmıştır. Özgürlükçü düşünceleriyle sürgünler yemiş, dört bir yanına savrulmuştur bu ülkenin. Akabinde sanatının gördüğü bu baskıya dayanamamış ve yurtdışına çıkmak zorunda kalmıştır.

Peki kim bilir ülkemizde bir eserini? Kim ilgiyle gitmiştir sergilerine? Onlar ülkemizde ne yazık ki hak ettiği ilgiyi görememiş, olması gereken yerlere ulaşamamış binlerce sanatçıdan yalnızca bir kaçı. Sanatsal değerlerimiz ne zamandan beri bu kadar basitleştirildi? Ne zamandan beri onlara gösterilmesi gereken saygı ve ilgiyi göstermiyoruz?

Bu soruların cevapları, ülkemizde çok derin yaralar. Ve tüm bu yaraları sarmak için çözülmesi gereken ortak noktaların eğitimden geçtiğine inanıyorum.

‘Her çocuk bir sanatçıdır, sorun büyüdüğümüzde nasıl sanatçı kalabildiğimizdir.’ Demiş Pablo PİCASSO. Yedigün bizim bu sözün ışığında attığımız ilk adım. Bizim hayalimiz artık sanatın karanlıkta kalmadığı, her bireyin içindeki sanatçının ortaya çıktığı aydınlık bir dünyada; Sanatın bütün kucaklayıcı gücü ile özgür, korkusuz, umut dolu ve en önemlisi sanatçı nesiller yetiştirmektir.

Feride Güneş BAĞCA
Görsel Sanatlar Öğretmeni